Lipedém - příznaky a diagnóza: Jak poznám, že trpím lipedémem?

„ Zhubla jsem 15 kg, ale moje nohy a paže bohužel zůstaly beze změny,“

svěřila se nám 31letá Miriam, která trpěla onemocněním zvaným lipedém.


Lipedém je patologická porucha ukládání tuku, která se může vyskytovat rovnoměrně především na nohou a pažích, ale také v oblasti hýždí a boků. Toto onemocnění postihuje výhradně ženy a lze jej rozdělit do tří různých fází. Prvními a zároveň typickými příznaky tohoto onemocnění jsou pocity napětí a bolesti v postižených oblastech.
Setkali jsme se s pacientkou Mirijam, která v minulosti také trpěla tímto onemocněním. Mirijam je dnes 31 let a lipedém jí byl diagnostikován před 8 lety.
V následujícím rozhovoru se dozvíte, jaké potíže měla Mirijam před zjištěním onemocnění a jak se její život změnil po určení diagnózy.


Mirijam, jaké potíže Vás trápily, než jste se rozhodla jít k lékaři?

Pracuji jako kadeřnice, takže celý den stojím na nohou. Nohy mě bolely, byly oteklé a poněkud ztuhlé. Měla jsem pocit, že mám „tlusté nohy“ a myslela jsem si, že zadržuji příliš mnoho vody.

Můžete své obtíže prosím popsat trochu konkrétněji?

Především jsem v oblasti celých dolních končetin trpěla velkou bolestí spojenou s pocitem tlaku a kůže na nohou byla velmi citlivá a napnutá. Pro lipedém je mimo jiné také typické, že často dochází k výskytu modřin. Obecně jste ve svém vlastním pohybu velmi omezeni a pocit napětí a tlaku je doprovázen bolestí. Také jsem se potýkala s pomerančovou kůží, ale jak jsem posléze zjistila, nejednalo se o celulitidu, ale právě o ono onemocnění - lipedém.

Byly postiženy pouze Vaše nohy?

Na začátku se problém týkal pouze nohou, ale později jsem měla oteklé už i paže. K lékaři jsem se objednala vlastně díky své mamince, protože právě ona si všimla otoků na mých pažích, což ji zneklidnilo.

Na jakého lékaře jste se obrátila?

Nejdříve jsem navštívila svého praktického lékaře, jenže diagnóza lipedému může být stanovena pouze v ordinaci angiologa, flebologa nebo na žilní klinice. A tak tomu bylo i u mě. V žilní ordinaci jsem podstoupila vyšetření podkožního tuku a bylo mi diagnostikováno onemocnění lipedémem.

Jaké jsou podle Vás příčiny onemocnění lipedémem?

Lipedém je v poslední době velmi diskutovaným tématem - naštěstí! Když mi byla před 8 lety stanovena diagnóza, tak to ještě bohužel nebylo příliš známé onemocnění.
Avšak dovoluji si soudit, jelikož jsem si po stanovení diagnózy vyhledávala řadu informací, že se jedná o hormonální onemocnění. Postiženy jsou pouze ženy, většinou ve věku 20 až 55 let. V tomto ohledu hrají klíčovou roli hormony: puberta, těhotenství a menopauza jsou kritickými životními etapami vzhledem k výskytu lipedému. Lipedém může mít ale také genetickou příčinu. U mě byla myslím spouštěčem hormonální antikoncepce. Jakmile jsem se dozvěděla svou diagnózu, okamžitě jsem antikoncepci přestala užívat.

Jak jste se zachovala po stanovení diagnózy? Provedla jste ve svém životě nějaké změny vzhledem k diagnóze lipedému?

Bolesti s pocitem tlaku byly tak nepříjemné, že jsem musela zavést určitá opatření. Změnila jsem svůj jídelníček a začala hodně sportovat. Doufala jsem, že mi to pomůže trochu zhubnout, a tím zmírnit i bolesti. Díky změně jídelníčku jsem zhubla 15 kg, ale oblasti postižené lipedémem (nohy a paže) bohužel zůstaly beze změny. Nezmizely ani bolesti a pocity tlaku.

Jak přesně zněla Vaše diagnóza?

Byl mi diagnostikován „lipedém 2. stupně v oblasti nohou a paží“. Můj lékař mi o tomto onemocnění sdělil veškeré informace a předepsal mi kompresní punčochy a lymfatické masáže. Díky kompresi a lymfatické masáži jsem se sice cítila o něco lépe, mé onemocnění ale tato opatření bohužel nevyřešila. Velmi často se stává, že pacientky s lipedémem během velmi krátké doby výrazně přiberou v oblasti nohou a paží, a tomu jsem se chtěla vyhnout. Jediným řešením pro mě tedy byla liposukce.

Pro zvýšení účinnosti léčby lipedému je doporučeno nošení kompresního prádla. Podívejte do našeho e-shopu na speciální kolekci kompresních bandáží LIPOELASTIC.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Rozumím