Zásady whistleblowingu (oznamování nekalých praktik)
Část I: Podrobnosti o zásadách
1. Na co se tyto zásady vztahují a na koho se vztahují?
Tyto zásady se vztahují na všechny zaměstnance, dodavatele, konzultanty, vedoucí pracovníky, stážisty, příležitostné a agenturní pracovníky.
Stanovuje, co by měli dělat, pokud mají důvod se domnívat, že se v práci děje něco nebezpečného, nezákonného nebo neetického a že to ovlivňuje (nebo hrozí, že ovlivní) je nebo ostatní kolegy.
Když nahlásíte takové obavy, nazývá se to whistleblowing.
Zavazujeme se, že budeme vždy a ve všem, co děláme, dodržovat nejvyšší standardy integrity.
Všechny organizace však mohou být občas postiženy jednáním, které je nebezpečné, v rozporu se zákonem nebo porušuje etické či profesní kodexy.
Postupujte, prosím, podle postupu uvedeného v Části II. těchto zásad a okamžitě nahlaste jakékoli obavy z takového chování, abychom mohli co nejrychleji přijmout nezbytná opatření k jejich vyřešení.
Tyto zásady se vztahují i na jednání třetích stran, jako jsou dodavatelé, poskytovatelé služeb a klienti, a také na naše zaměstnance. Pokud máte obavy ohledně třetí strany, obraťte se v první řadě na nás, než se obrátíte na kohokoli jiného. Kontaktní osoba, kterou je Tomáš Hradil, Vám vysvětlí, jak máte postupovat.
Vaše obavy budeme vždy brát vážně a budou důkladně prošetřeny příslušnými pracovníky. Nejdůležitější je, abyste se cítili jistě a mohli s důvěrou postupovat podle Části II. Osobám, které nás na tyto obavy upozorní, nehrozí žádné represe – vážíme si všech takových oznámení a respektujeme ty, kteří nám je podají. Všichni hrajeme důležitou roli při zajišťování toho, aby náš podnik a všichni, kdo v něm a s ním pracují, jednali profesionálně, zákonně a vhodně.
2. Není součástí Vaší pracovní smlouvy.
Tyto zásady nejsou součástí Vaší pracovní smlouvy. My, LIPOELASTIC a.s., můžeme tyto zásady kdykoliv změnit.
3. Jaké činnosti jsou obvykle považovány za relevantní pro whistleblowing?
Nejedná se o vyčerpávající seznam, ale typy problémů, které nám můžete chtít sdělit prostřednictvím whistleblowingu, mohou zahrnovat:
- Jakákoliv činnost, u které máte podezření, že je trestná
- Jakákoliv činnost, u které máte podezření, že ohrožuje zdraví a bezpečnost
- Jakákoliv činnost, u které máte podezření, že by mohla poškodit životní prostředí
- Jakákoliv činnost, u které máte podezření, že se týká úplatkářství a korupce
- Jakákoli nedodržení zákonných nebo regulačních povinností
- Jakékoli nesplnění profesních požadavků
- Jakýkoli pokus o utajení jedné nebo více těchto činností
Pokud si nejste jisti, zda se na něco, čeho se obáváte, vztahují tyto zásady, obraťte se na Tomáše Hradila.
Šikana nebo obtěžování
Pokud se Vaše stížnost týká chování ostatních vůči Vám, naše zásady podávání stížností obsahují příslušné pokyny, jak postupovat (registr Stížností, který je ve společnosti zaveden od roku 2017). Na tyto typy chování se tyto zásady oznamování nevztahují.
4. Důvěrnost a anonymita
Vždy Vás vyzýváme k otevřenému sdělování obav a aktivně nedoporučujeme anonymní oznamování. Je tomu tak proto, že není vždy snadné zvládnout a prošetřit anonymní oznámení, zejména proto, že pokud Vás nemůžeme požádat o objasnění dalších podrobností, můžeme mít potíže s objasněním a nalezením důkazů na podporu Vašich tvrzení a/nebo s vyvozením informovaného závěru. Za těchto okolností riskujeme, že nám uniknou důkazy nebo příležitosti shromáždit důležité podpůrné informace nebo identifikovat užitečné svědky, protože o jejich existenci přes veškerou snahu o jejich odhalení jednoduše nevíme.
Pokud si však přejete zachovat svou identitu v anonymitě, uděláme vše pro to, abychom zajistili zachování Vaší anonymity a důvěrnosti Vašich obav, pokud to bude možné. Pokud budeme muset v rámci vyšetřování sdělit Vaši totožnost jiným osobám, vždy s Vámi předem projednáme naše přání i důvody, proč si přejeme Vaši totožnost zjistit.
Budeme Vás chránit před odvetnými opatřeními a více informací o tom, jak to děláme a jaké máte práva, najdete v části 5 níže.
5. Chráníme oznamovatele
Neexistují žádné represe za chyby, ani pokud po našem vyšetřování (které vždy provádíme důkladně a svědomitě) dojdeme k závěru, že nedošlo k porušení zákona, zásad nebo neetickému jednání. Aby se však na oznámení vztahovala ochrana, musí podle rozumného přesvědčení pracovníka, který oznámení učinil, prokazovat, že se stala, děje nebo pravděpodobně stane jedna nebo více z následujících událostí a že je ve veřejném zájmu oznámení učinit:
- trestný čin
- nesplnění zákonné povinnosti
- soudní omyl
- ohrožení zdraví a bezpečnosti osob
- ohrožení životního prostředí nebo,
- úmyslné zatajení některé z výše uvedených skutečnostní
Pokud máte kdykoliv pocit, že jsme s Vámi při řešení Vašeho whistleblowingu nezacházeli spravedlivě nebo správně, musíte nás o tom neprodleně informovat. V první řadě byste měli informovat Tomáše Hradila a pokud nejste s výsledkem tohoto rozhovoru spokojeni, měli byste postupovat podle postupu uvedeného v našich zásadách registru Stížností.
Oznamovatele také chráníme před ostatními, takže pokud nám oznamovatel oznámí, že s ním ostatní jednali nevhodným způsobem (včetně toho, že mu bylo v důsledku jeho obav vyhrožováno), podnikneme proti těmto osobám disciplinární kroky. Důsledkem našeho postupu může být propuštění takovéto osoby (osob) pro hrubé porušení pracovní kázně. Oznamovatelé mohou mít rovněž právo podniknout proti těmto osobám právní kroky.
Pokud chcete získat více informací o svých právech oznamovatele a o tom, jaký máte nárok na ochranu, můžete se obrátit na právníka.
6. Whistleblowing jiným osobám mimo LIPOELASTIC a.s.
Naše zásady se týkají procesu upozorňování, vyšetřování a řešení pochybení na pracovišti v LIPOELASTIC a.s.
Postup oznamování, který jsme pečlivě zavedli, byl navržen tak, abychom zajistili, že v rámci našich možností budeme schopni vyřešit všechny vznesené obavy a že Vás v rámci tohoto procesu ochráníme.
Z těchto důvodů předpokládáme, že bude velmi vzácné, pokud to vůbec bude nutné, abyste do tohoto procesu zapojili někoho mimo LIPOELASTIC a.s.
Uznáváme však, že ve výjimečných případech byste mohli chtít zapojit externí orgán – například průmyslový regulační orgán – a/nebo právníka, který Vás může nasměrovat k příslušnému regulačnímu orgánu pro daný typ problému, na který chcete upozornit.
Zapojení tisku/médií
Zapojení médií do whistleblowingu má často za následek vyhrocení situace, nikoliv její podporu. Může výrazně ztížit shromažďování důkazů a ochotu dalších relevantních osob podpořit proces.
Důrazně Vás proto odrazujeme od zapojení médií. Pokud nenastanou výjimečné okolnosti, budeme jakýkoli kontakt s tiskem považovat za závažný disciplinární problém, který odůvodňuje propuštění. Obecně bychom například očekávali, že jste podnikli všechny přiměřené kroky k vyřešení záležitosti interně nebo s externím regulačním orgánem a že jste se plně poradili s právníkem, než budete moci ospravedlnit zapojení tisku.
Část II: Náš postup při oznamování podezření na porušení zákona
Postupujte podle tohoto postupu:
- Své obavy sdělte v první řádě odpovědné osobě, kterou je Tomáš Hradil. Můžete tak učinit písemně nebo osobně.
- Pokud si nepřejete diskutovat o svých obavách s Tomášem Hradilem nebo se domníváte, že Vaše obavy jsou mimořádně závažné, měli byste se obrátit na Petra Remeše.
- Vysvětlete prosím, že své obavy vznášíte v rámci zásad a postupu pro whistleblowing. Poté uveďte všechny klíčové skutečnosti, včetně jmen zúčastněných osob a všech relevantních dat.
- Můžete být pozvání na schůzku, na které můžete probrat své obavy. Na tuto schůzku – a na všechny následující schůzky – si můžete vzít někoho s sebou. Tímto společníkem může být Váš kolega. Každý, kdo Vás bude doprovázet, bude požádán, aby souhlasil s tím, že zachová přísnou důvěrnost obsahu schůzky, včetně všech materiálů, které během ní budou sděleny a/nebo přezkoumány. Tento závazek mlčenlivosti se vztahuje na dobu před schůzkou, během ní a po ní a na jakékoli následné šetření, které v souvislosti s Vámi vznesenými obavami provedeme.
- Po této schůzce prošetříme předložené záležitosti a můžeme Vás požádat, abyste se dostavili na další schůzky, které nám pomohou v našem úsilí. Můžeme se také rozhodnout zapojit příslušné externí (nebo interní) odborníky, kteří nám pomohou provést důkladné, spravedlivé a odpovědné šetření.
- Naši příslušní pracovníci, kteří se na tomto vyšetřování podílejí, Vás budou o průběhu vyšetřování informovat, jak jen to bude v jejich silách. Z řady důvodů, které se obecně týkají právních povinností, včetně povinnosti zachovávat mlčenlivost, vůči jiným osobám nebo v souvislosti s jakýmkoli právním poradenstvím, které se můžeme rozhodnout využít vlastním jménem, se s Vámi nebudeme moci podělit o všechny podrobnosti našich zjištění nebo jednání. Vždy se však budeme snažit Vás co nejlépe ujistit o tom, že Vaše obavy bereme vážně a že provádíme odpovědné vyšetřování.
- Je možné, že výsledek šetření nebude pro Vás uspokojivý. Pokud se tak stane, máte právo podat stížnost Petru Remešovi a požádat o přezkoumání toho, co bylo provedeno a uzavřeno.
Pokud jste vznesli obavu v dobré víře, náš postup a všichni, kdo se podílejí na jeho realizaci, Vás podpoří a ochrání. Pokud však u nás vznesete falešnou obavu ve zlé víře (např. ze zlých důvodů), uplatníme naše disciplinární zásady a může proti Vám být zahájeno disciplinární řízení.
Část III: Kontakty
ELEKTRONICKÝ KONTAKT
whistleblowing@lipoelastic.com
TELEFONNÍ KONTAKT:
+420 571 116 300
PÍSEMNÝ KONTAKT:
WHISTLEBLOWING, Vrbenská 887, Valašské Meziříčí
Příp. poštovní schránka umístěná u vchodu budovy na adrese Vrbenská 887, Valašské Meziříčí – obálku označte „WHISTLEBLOWING“
KONTAKTNÍ OSOBY:
Tomáš Hradil – thradil@lipoelastic.com
Petr Remeš – premes@lipoelastic.com